Marmaris Gezilecek Yerler, Marmariste Nereler Gezilir?

Marmaris Muğlanın güzel bir ilçesi olmakla birlikte, Egenin yıldızı konumundadır. Şahane plaj ve koylara sahiptir.

Marmaris Koyları ve Plajları

Marmaris şahane plajları ve koylarıyla tatillerde o tuzlu denize girmek için en fazla tercih edilen yerler arasındadır. Marmaris’te denize girmek için tercih edilebilecek plaj ve koy bulunmaktadır. Çoğunlukla girişi ücretsiz olan bu koylarda doğayla tek başınıza kalarak denizin tadını çıkarabilirsiniz. Gelin birlikte Marmaris’in plaj ve koylarını inceleyelim.

Boncuk Koyu: Sedir Adası’nın yakınlarında bulunan Boncuk Koyu’nun en dikkat çekici özelliği tertemiz ve berrak denizidir. Boncuk Koyu’nda ziyaretçilerin konaklayabileceği tesisler de vardır.

Kumlubük Koyu: Turunç’a 6 kilometre uzaklıkta konumlanan Kumlubük’e Marmaris’ten hareketlenen teknelerle ulaşılabilir. Temiz deniziyle mükemmel ötesi güzelliğe sahip bu koyun misafirlerine kapısı hep açık.

Bördübet Koyu: Bördübet Marmaris’in Reşadiye Yarımadası’nda yer alıyor. Adını seneler önce bu koyda gizlenen İngiliz askerlerinin bölgeye “Kuş Yatağı” (Bird the bed) demesiyle almıştır. Ormanın denizle birleştiği yapılaşmadan uzakta olan Bördübet; hayvan, bitki çeşitliliğiyle bakir bir alandır. Bördübet’in önemli özelliklerinden bir tanesi de denizin ormana doğru ilerlerken 600 metre uzunluğunda ve 200 metre eninde bir kanal oluşturmasıdır. Bu doğa harikasını Marmaris’e gelmişken kesinlikle görmelisiniz.

Orhaniye/Kızkumu Plajı: Orhaniye’nin etrafı çamlarla kaplı bir beldedir. Buranın dünyaca ünlü olmasını sağlayan Kızkumu Plajı ve denizidir. Denizin içinde yürüyüş yapabileceğiniz kanalın sığlığı gayet yeterli seviyededir.

Sedir Adası Plajı/Kleopatra Adası: Sedir Adası bir başka ismiyle Kleopatra Plajı, Marmaris’in 16 kuzeyinde yer alan ve kesinlikle görülmesi gereken plajlardan bir tanesidir.

Uzunyalı Plajı: Marmaris Halk Plajı’ndan başlayan Uzunyalı Plajı İçmeler’e kadar giden ortalama 10 kilometrelik bir sahil şeridine sahiplik yapar. Sahil şeridinde çok fazla cafe ve restoran bulunmaktadır.

 Turunç Halk Plajı: Turunç, Marmaris’den 21 kilometre mesafede bulunan bir koydur. Büyüleyici doğası, restoranları ve otelleriyle Marmaris’in tatil için en fazla tercih edilen bölgesidir. Turunç Koyu’na olan ilginin kaynağı mavi bayraklı plaja sahip olmasıdır. Turunç Koyu’nu eşsiz hale getiren bir başka özellik ise deniz altı zenginliğidir. Su altının berrak ve renkli olması, sualtı mağaraları ve kayalık alanlar bölgenin dalış turizmini zenginleştirmektedir.

İçmeler Plajı: Marmaris’e 8 km uzaklıkta yer alan ve her sene binlerce turisti ağırlayan bir tatil bölgesi olan, Marmaris’in merkezine yakınlığı, uzun plajı ve konaklama alternatifleri bulunan İçmeler Marmaris denince akla gelen ilk yerler arasındadır. Marmaris’in merkezinden İçmeler’e çok fazla minibüs seferleri yapılmaktadır. Bu sayede ulaşım oldukça basittir.

Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi

Marmaris’i simgeleyen ve görülmesi gereken tarihi mekanlardan biriside İyonlar döneminde (MÖ 1044) yapılan Marmaris Kalesi’dir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, genişletilen ve yenilenen kale I. Dünya Savaşı’nda çok fazla zarar görmüştür. Kale bir çeşme, 18 adet oda ve arktan oluşmaktadır. Kalenin en son restorasyonu 1980-1990 yıllarında gerçekleşmiş ve 1991 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kalenin Etnografya Salonu ve Arkeoloji Salonu olarak düzenlenen kapalı alanları vardır. Diğer alanlar ise depo ve sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

Müzenin arkeoloji bölümünde farklı tarihi dönemlere ait (Bizans, Roma ve Helenistik) parçalar ve bölgede yapılan kazılarla beraber bulunan süs eşyaları, sikke, cam işi eşyalar ve çömlek sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise Osmanlı döneminden kalma pek çok eşya vardır. Müze, haftanın her günü 08.30-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Bölgedeki bir diğer Osmanlı yapısı ise Hafsa Sultan Kervansarayı’dır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan adına yapılan kervansaray, Marmaris Kalesi’ne uzanan dar bir yol üzerine 1545 yılında inşa edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın konaklama ve dinlenme amacıyla yaptırdığı kervansarayda 8 oda vardır. Odalardan bir tanesi diğerlerine göre daha büyüktür. Kervansarayın yapısı çok güçlü olmasıyla birlikte günümüze kadar gelen bölümleri restorasyon görmeden bugüne kadar varlığını sürdürmüştür. Fakat ilk yapıldığı zamanlarda şuan ki halinden çok daha kapsamlıydı. İçinde yakın zamanlara kadar varlığını sürdürebilen bir hamam bulunmaktadır. Ayrıca daha öncesinde han olarak kullanılan ikinci katı zamanla yıkılmıştır. Osmanlı dönemine ait mimariyi yansıtan Hafsa Sultan Kervansaray’ı Marmaris’i ziyaret edenlerin ilgisini çekmektedir. Bir ara bir bölümünün bar olarak kullanılması yerel halk tarafından tepki görmüştür. Mimarisi önemli bir değere sahip olan kervansarayda hediyelik eşya dükkanlarının ve kafelerin bulunduğu turistik mekanların işletildiği bir yerdir. Tepkiler yüzünden Kervansaray’ın müzeye dönüştürülmesine yönelik çalışmalar devamlılığını korumaktadır.

Baca Mağarası

Deniz sporlarını severler için yaz tatili önemli bir fırsat olarak kabul edilmektedir. Tatil için Akdeniz ve Ege kıyılarını seçenler dalış gibi deniz sporlarının hayranıysa, tatillerini renklendirmek için pek çok fırsatla karşılaşabilirler. Bu anlamda Marmaris su altı fotoğrafçıları ve dalış için cennet gibi bir yerdir. Dünyanın en önemli dalış noktalarından sayılan Baca Mağarası Marmaris’i ziyarete gelen profesyonel dalgıçlar için şahane bir aktivite fırsatı sunmaktadır. Mağaranın ismi tam burundan 14 metre yükseklikte suya girilip, 4 metre yükseklikten çıkılması ve yapısının şömineye benzemesinden gelmektedir.5 metreden 50 metreye kadar dalış yapma fırsatı sunan mağaranın iç kısmında görülebilecek karidesler ve kardinal balıkları fotoğraflarınız için renkli kareler sunabilir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Marmaris’te yer alan Halıcı Urkay Müzesi, Marmaris-Muğla yolunun 10. Kilometresinde bulunan bir müzedir. Kurucusu Ahmet Urkay, uzun seneler boyunca Marmaris’te halı ticareti yapmıştır ve koleksiyonculuk belgesi alarak da birçok önemli eser biriktirmiştir. Eserlerin kapalı kapılar arkasında kalmasını istemeyen Ahmet Urkay 3000 metrekarelik kapalı bir alan olan bu müzede pek çok arkeolojik eser sergilenmesine yardım etmiştir.

Müzede çeşitli uygarlıklardan yöresel kıyafetler, silahlar, mermer ve ahşap eşyalar, kilim, halı, süs eşyaları ve heykeller, sikkeler cam işi eşyalar ve çömlek sergilenmektedir. Müzeye giriş ücretsizdir ve haftanın her günü açıktır.

Marmaris Kızkumu

Türkiye’nin en cazip tatil yerlerinden olan Marmaris’te bulunan Kızkumu, görenleri çok şaşırtan bir yerdir. Çünkü burada yer alan doğal durum yüzünden uzaktan size bakanlar denizin üzerinde yürüdüğünüzü düşünüyor. Bunun sebebi ise plaj alanında denizin içinde 600 metrelik batık bir patikaya benzeyen bir kumsalın yer almasıdır.

 Marmaris Eski Çarşı

Tarihi Bedesten olarak da bilinen Eski Çarşı, Marmaris merkez çarşısı içinde yer almaktadır. Tarihte olduğu gibi hala kumaş, halı, ipek ve değerli eşya alım satımı yapılan bedestenler günümüzde de alışveriş bölgeleri olarak varlıklarını sürdürmektedir. Marmaris’in merkezinde yer alan eski çarşı haftanın yedi günü kalabalıktır ve turistlerin alışveriş için çok tercih ettiği bir alandır. Mimarisi İstanbul’da bulunan Kapalıçarşı’ya benzeyen çarşıda ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Yöreye özgü lezzetleri de çarşıda bulmak mümkün. Marmaris’in özellikle reçeli ve balıyla ünlü olması sebebiyle çarşıdan bu ürünleri satın alabilirsiniz.

Mimarisi dikkatleri çeken Marmaris Bedesten’in avlusunda 3 katlı yekpare mermer bir havuz vardır. Bedesten’de bir kafe ve otuz iki dükkan vardır. Tarihi Bedesten’de alışveriş yaparken tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Avlusunda Türk kahvenizi yudumlarken tatilinize farklı bir anı katmanız mümkün.

Marmaris Amos Antik Kenti

Amos eski Yunan dilinde “Ana Tanrıça Tapınağı” anlamına gelmektedir. Marmaris’in Kumlubük Koyu  ile Turunç Beldesi Hisaburnu mevkii arasında bulunan Asarlık Tepesi üzerindedir.

Tatilinizde vaktinizi Turunç ya da Kumlubük’te geçirmeyi düşünüyorsanız Amos Antik Kenti’ne de uğrayabilirsiniz. Yürüyüş yapmak hoşunuza gidiyorsa Kumlubük’ten yürüyerel yarım saatte, Turunç’tan ise 1 saatte ulaşabilirsiniz. Antik Çağ’ın önemli kentlerinden bir tanesi olan Amos’tan günümüze kadar pek fazla kalıntı kalmamış olsada Kumlubük Sahili’nin yamaçlarında kent surlarını ve tiyatro görmeniz mümkün.

Geniş çevreye yayılmış olan kentte kalıntılar genellikle tepe üzerindedir. Amos Marmaris’in en önemli antik kentlerinden biri olduğunu, MÖ 2. Yüzyıldan beri bölgede yerleşim olması sayesinde kanıtlamıştır. 1948 yılında yapılmış kazıda MÖ 200’lü yıllarda yapılan kira sözleşmelerinin yer aldığı yazıtlar bulunmuştur. Amos kentinden geriye kule, sur ve idari yapılara ait parçalar kalmıştır. Kentteki en belirgin kalıntılardan biri de Amos Antik Tiyatrosu’dur. Tiyatronun yan duvarını, sahne kısmını ve oturma bölgelerini görmek mümkündür.

Marmaris Bozburun

Türkiye’nin güneybatısında, Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla şehrinin Marmaris ilçesinde bulunan bir tatil beldesidir. Marmaris’in güneybatı ucunda yer alan beldenin ilçe merkezine uzaklığı 45 kilometredir. Bozburun’a ulaşmanız için önce Marmaris’e gelmeniz gerekmektedir. Marmaris’e Türkiye’nin nerdeyse her şehrinden, genellikle yaz aylarında sıkça şehirlerarası otobüs seferleri düzenlenmektedir. Marmaris ilçe merkezinden Bozburun’a gelmek için ise taksi veya dolmuş ve minibüslerden faydalanmanız mümkündür

Bozburun’a en yakında bulunan uçak pisti Muğla’da yer alan Dalaman Havalimanı’dır. Yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından toplu taşıma vasıtaları veya servisler ile Bozburun’a ulaşım sağlanabilmektedir. Bazı otellerin havalimanı ile otel tesisi arasında kendi servisleri hizmet vermektedir.

Marmaris Selimiye

Marmaris’te kesinlikle görülmesi gereken noktalardan biri ise Selimiye’dir. Selimiye aslında bir köy olmasıyla beraber Bodrum-Marmaris arasında yolculuk yapan teknelerin kesinlike uğradığı koylardan biridir. Selimiye’nin Marmaris merkeze olan uzaklığı yaklaşık 1 saattir.

Durgun suyu ve tertemiz deniziyle Selimiye, yaz tatili denilince akıllara sınırsızca yüzmek gelen misafirlerini mutlu etmektedir. Kumsalı bulunmayan Selimiye’nin iskele etrafındaki konaklama yerleri ve lokantalar denize girmek için tercih edilebilir. Denize kumlu plajdan girmeyi tercih ederseniz 2 kilometre uzaklıktaki Sığ Liman’ı tercih edebilirsiniz. Selimiye ve etrafında tarihi kalıntılara rastlamak mümkündür. Selimiye çevresinde yer alan antik adı Hydas olan bölgede çeşitli kale kalıntıları vardır. Tiyatro, manastır ve deniz feneri bu bölgede görülmeye değer kalıntılardır.

Oy Ver

Yorum yapın