Diyarbakır

Diyarbakır Nerede, Nasıl Gidilir?– Diyarbakır, yaklaşık 1,7 milyon nüfusu ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve turistik bir kenttir. Kent nüfusun çoğunluğu Kürt vatandaşlar oluşturmaktadır. Şehrin doğusunda Batman ve Muş, Batısında Urfa, Adıyaman, Malatya, Kuzeyde ise Elazığ ve Bingöl şehirleri bulunur. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin.

Diyarbakır Nasıl Gidilir?

Uçakla
Diyarbakır kent merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta Diyarbakır Havalimanı bulunur. Buraya başta büyük şehirlerden olmak üzere birçok yerden uçuşlar yapılmaktadır. Buraya uçakla şehrimize ulaşım sağlayabilirsiniz. Diyarbakır havalananına ulaştıktan burada şehiriçi araçlarıyla şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otobüsle
Diyarbakır Otogarı, kent merkezine oldukça yakın bir alanda bulunur. Burada ülkemizin birçok şehrinden gün boyunca otobüs seferleri yapılmaktadır. Ülkemizin herhangi bir şehrinden otobüse binip buraya gelebilirsiniz. Birçok şehirden direk ulaşabileceğiniz gibi bazı şehirlerden ise aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Otogara geldikten sonra şehir içi servisleriyle kent merkezine ulaşabilirsiniz.
Gemiyle
Diyarbakır şehri deniz yolu ile bağlantısı bulunmadığı için burada deniz yolu ulaşımı yoktur.
Trenle
Diyarbakır’ın merkez ilçesi olan Yenişehir’e bağlı Şehitlik Mahallesinde İstasyon bulunur. Bu istasyonda Adana- Elazığ arasında giden Fırat Ekspresi durmaktadır. Bu hatla Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Kurtalan ve Diyarbakır-Adana gibi yerlere direk tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yine birçok şehre aktarmalı olarak tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Özel Aracınızla
Kendi özel aracınızla Türkiye’nin her noktasından Diyarbakır’a çok rahat bir şekikde ulaşım sağlayabilirsiniz. Diyarbakır ile bazı şehirler arası mesafe şöyledir;

  • Diyarbakır-Ankara arası 940 km.
  • Diyarbakır-İstanbul arası 1381 km.
  • Diyarbakır-Adana arası 536 km.
  • Diyarbakır-Gaziantep arası 329 km.
  • Diyarbakır-Elazığ arası 162 km.
  • Diyarbakır-Siirt arası 216 km.
  • Diyarbakır-Ş.Urfa arası 184 km’dir.
Yukarıda yazılanlardan anlaşılmayan bir şey varsa lütfen YORUM olarak yazın hemen cevaplayalım.

Oy Ver

Yorum yapın